sobota, 4 maja 2013

1984 band

                           

                                                                                                                                                                       1984                   
Zespół powstał w styczniu 1985 r. z inicjatywy Piotra "Mizernego" Liszcza i Krzysztofa "Bufeta" Bary, a zadebiutował na lokalnym przeglądzie "Rock Plus" w Rzeszowie. Już ten pierwszy występ spowodował spore zainteresowanie zespołem, a gościnny udział drugiego wokalisty /Roman "Smutny" Rzucidło - Restrykcja, a później Noah-Noah i Aurora/ miał zaowocować późniejszą jego współpracą jako głównego wokalisty. Pierwszy skład zespołu to: Piotr "Mizerny" Liszcz - gitara /wcześniej występował w zespole Modeln/, Krzysztof "Bufet" Bara - vocal, Wojciech "Pancerny" Trześniowski - bass, Leszek Cielak - drums. W tym składzie odbyła się pierwsza sesja nagraniowa dla Radia Rzeszów /2.05.1985/, w trakcie której zostały zarejestrowane: "Rapsodia", "Teologie", "Dwie chwile", "Sny 84" i "Zielony świat". Wtedy też współpracę z zespołem rozpoczął Maciek Ćwiek - gitara akustyczna.


Pod koniec kwietnia następuje pierwsza zmiana personalna: za perkusją "Złotego" zastępuje Janusz "Borys" Gajewski. Następnie na początku maja do zespołu dołącza drugi wokalista - Roman "Smutny" Rzucidło. W tym składzie 1984 występuje na wspomnieniowym koncercie pt. "Breakout wraca do domu" /25.05.1985/. W lipcu, na skutek nieporozumień, od zespołu odchodzą "Bufet" i "Smutny". Nowym wokalistą zostaje Pawel "Tschester" Tauter /ex.Blind Eyes/. Już w tym składzie powstają najważniejsze w dorobku grupy utwory: "Specjalny rodzaj kontrastu", "Tu nie będzie rewolucji" i "Biała chorągiewka". Przed Jarocinem 85 niespodziewanie powraca do grupy "Smutny" i w tym składzie zespół występuje przed jarocińską publicznością, jak również później na Róbrege /namiot Intersalto w Warszawie w ramach III Grand Festiwalu/ i Poza Kontrolą. Zespołowi towarzyszy na nich ponadto Maciek Miernik /git. akustyczna/, na codzień muzyk Restrykcji, a później Noah-Noah i Aurory, który zastąpił Maćka Ćwieka. W 1985 r. menadżerem grupy zostaje Jacek "Broda" Szner, autor trójkątnego logo zespołu. Jest nim do 1987 r., a następnie jego miejsce zajmuje Seweryn Reszko /87-89 r./
Zespół zostaje zauważony przez Program III PR i w jego studiu nagrywa kolejne utwory: "Specjalny rodzaj kontrastu" i "W hołdzie fanatykom marszu", znany również jako "Idziemy".
W połowie stycznia 1987 do zespołu powraca Paweł Tauter. Odbywa się kolejna sesja radiowa, tym razem dla Rozgłośni Harcerskiej, w wyniku której zostają zarejestrowane cztery utwory: "Ferma hodowlana", "Sztuczne oddychanie", "Wstajemy na raz, śpiewamy na dwa" i "Radio niebieskie oczy Heleny".Są one następnie prezentowane na antenie Rozgłośni, gdzie cieszą się sporym powodzeniem. Zespół przygotowuje nowy materiał pt. "Czas pokonanych", który jest następnie prezentowany na koncertach i w Jarocinie '87. Jego prapremiera odbywa sie 25 kwietnia w katowickim klubie "Akant". Na przełomie 1987-1988, na zamówienie Klubu Płytowego Razem, został zarejestrowany w RSC Studio w Rzeszowie album "Specjalny rodzaj kontrastu". Jednak płyta ta się nie ukazała, choć muzycy starali się ją później wydać w firmie Rogot. Niestety, jak to często wówczas bywało /patrz: Variete, Madame/ materiał "zaginął" - światło dzienne ujrzał dopiero w 2003 r., wydany /na płycie kompaktowej/ przez Boofish Records na podstawie zachowanych, zremasterowanych kopii.
W 1988 r. utwór "Sztuczne oddychanie" został umieszczony na składankowej płycie "Radio nieprzemakalnych". Pierwszą "płytą", której doczekał się zespół, był singiel Tonpressu z utworami "Tu nie będzie rewolucji" i "Krucjata", śpiewanymi jeszcze przez "Smutnego". Pierwszy z nich stał się sporym "przebojem", trafiając na listę przebojów PR III Marka Niedźwieckiego i na pierwsze miejsce listy przebojów Rozgłośni Harcerskiej.Na przełomie 1987-88 r. zespół przeszedł kolejne zmiany personalne. Najpierw odszedł Janusz Gajewski, którego zastąpił Darek "Czarny" Marszałek, potem Wojtek Trześniowski, którego zmienił Marek Kisiel /wcześniej No Smoking/, a następnie Pawel Tauter wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Od tego momentu obowiązki wokalisty przejął "Mizerny" i trwa tak do dzisiaj. W 1989 r. zespół rejestruje "na żywo" w Klubie Studenckim "O To Chodzi" materiał pod tytułem "Anioł w tlenie", który ukazuje się najpierw na kasecie /'94r./, a następnie na kompakcie /'96r./. W latach 1989-94 zespół występował w Jarocinie, gdzie sprzedawane były kasety "Why Not"/'89r./ i "Three Faces" /'90r./. Prawdziwy debiut fonograficzny odbył się dopiero w roku 1991, kiedy to Niezależna Fundacja Radiowo-Artystyczna Hit Records wydala album "Radio niebieskie oczy Heleny". Muzyka, która się na niej znalazła, przedstawia zespół w różnych odsłonach, zawiera zarówno utwory pochodzące z początków działalności, jak i zupełnie premierowe. Również w 1991 r. na kasetowej składance "Fala 3" ukazała się angielska wersja "Fermy hodowlanej" /"Animal Farm"/, nagrana jeszcze z Tauterem. Utwór ten zarejestrowany został na zamówienie Radio One Johna Peela. W 1995 r. do grupy powrócił "Pancerny" /bg/, który zastąpił Marka Kisiela /wyemigrował do USA/, w 1996 r. miejsce "Czarnego" zajął Grzegorz Wesołowski /dr/ a następnie Ziemowit Nyzio.
 W roku 2006 grupa przeistoczyła się w duet, w którym Piotrowi Liszczowi towarzyszy Robert Tuta (gitara basowa, syntezatory, programowanie). W tym składzie grupa gra do dziś, okazjonalnie występując z dawnymi muzykami.

Na przełomie 2006/2007 roku, już w nowym składzie, zespół zarejestrował materiał, który pod tytułem "4891" ukazał się 11 maja 2007 nakładem łódzkiego wydawnictwa Love Industry. 17 czerwca tego roku, w studiu koncertowym Radia Rzeszów, odbył się występ promujący album. Dwa utwory na płytę zmiksował w Pittsburgu (USA) Peter Guellard (bardziej znany jako Dyda - wokalista łódzkiego Blitzkriegu), dwa kolejne miksowali byli członkowie 1984: Marek Kisiel i Maciek Miernik w nowojorskim studio Magic Shop. Płytę promował singiel „Całe miasto śpi”.

W 2011 roku ukazał się pierwszy (!) longplay zespołu z archiwalnym materiałem "Why not?" z 1989 r., wydanym wcześniej na kasecie magnetofonowej przez sam zespół.

 W marcu 2013 r. zespół wszedł do studia w celu zarejestrowania materiału na nowe wydawnictwo.

http://www.1984.serpent.pl/index.html -pod tym linkiem więcej info o kapeli 1984

5 komentarzy:

 1. Mój ulubiony polski zespół. 25 maja w Warszawie w CDQ zagrali również, ku mojemu zaskoczeniu, całkiem nowe kawałki zwiastujące nową płytę. Powaliły mnie poza "Heroiną" która wydaje mi się taka wtórna... ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Jestem dobrej myśli.

  OdpowiedzUsuń
 2. ...a ja ci dziękuje za komentaż,kiedyś kumpel miwspomniał że chętnie by coś napisał ale miał z tym problemy...bo trzeba sie logować itp...ale naprawde niewiem jak to zmienić,by było szybko i prosciej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie piszą zwykle jako "anonimowy". Ale ty masz jakieś zabezpieczenie, że trzeba wpisywać słowa, które czasem trudno odczytać, "że nie jesteś robotem". U mnie chyba tego nie ma.

   Usuń
 3. ...i co ja z tym zrobie...ale wymyślili

  OdpowiedzUsuń
 4. teraz powinno być łatwiej...pozmieniałem ustawienia

  OdpowiedzUsuń